Jak wybrać dobry akumulator ?

Posted on

W tym artykule spróbuje opisać w jaki sposób dobrać akumulator do swoich potrzeb. Czym się kierować o czym należy wiedzieć.

Aby wybrać akumulatory odpowiednie dla siebie należy znać 4 parametry.

  • Moc zasilanego urządzenia
  • Napięcie pracy
  • Czas pracy jaki chcemy uzyskać
  • Wagę objętość akumulatora

Niestety w wypadku 2 ostatnich ograniczeni jesteśmy do technologii. Czasem musimy zrezygnować z czasu pracy na koszt wagi i objętości. Mówię w szczególności o dronach i samochodach elektrycznych i ich zasięgu.

Ok. Znamy ilość watów naszego urządzenia, wiemy jakie jest potrzebne napięcie szybko liczymy prąd aby działało w 100% swojej wydajności. Liczymy ilość potrzebnych ogniw aby uzyskać dane napięcie. Ok mamy wszystkie potrzebne wartości.

Przykład 1

Rower elektryczny 250W silnik 36V – standardzik.

36V czyli 10 baterii szeregowo.

250W / 36V = 7A poboru prądu przy maksymalnym obciążeniu.

Co teraz ?

Możemy zdecydować się na drogie baterie IMR/INR o maksymalnym poborze prądu 20A i zamontować pakiet 10S1P. Zyskujemy na objętości baterii ale daleko nie zajedziemy.

Możemy rozszerzyć naszą baterie i przedłużyć podróż montując baterie 10S3P lub 10S5P lub więcej. Rosną koszty i rośnie rozkosz z jazdy. Jak zredukować koszty? Można zdecydować się na tańsze baterie ICR o większej pojemności w wypadku 10S3P prąd rozładowania rozkłada się na 3 akumulatory więc potrzebujemy tylko 2,3A / Ogniwo – idealnie dla ogniw ICR o max prądzie rozładowania 2C.

Co zrobić aby jeszcze bardziej zredukować koszty? – Sięgnąć po baterie używane. Ale uwaga – to już wymaga nieco większej wiedzy na temat akumulatorów. W tym momencie nie wystarczy że weźmiemy używki. Istotne są parametry zużycia tj : Pojemność rzeczywista / Rezystancja wewnętrzna / Temperatura w trakcie rozładowania.

Polecam artykuł na temat używanych ogniw Li-Ion.

Ok wydaliśmy najmniej jak się da – bateria spełnia nasze oczekiwania. Czas na BMS (Battery Management System)! Ale to rozmowa na inny artykuł 🙂

Przykład 2

Mod mechaniczny e-papierosy.

O kolego – tutaj mamy mało miejsca, duży prąd, wszystko trzymamy w ręku nie ma mowy – IMR ! Ale zaraz zaraz. Zastanówmy się przez chwilę.

Jaka oporność grzałki ?

Ile ogniw ?

Powiedzmy że nasz mod ma 2 ogniwa połączone równolegle.

Nasza grzałka ma 0.5Ohm’a

Prąd potrzebny dla tej grzałki to 7,4A.

Ogniwa IMR to dobre rozwiązanie. Niestety jest drogie. 1 ogniwo IMR wytrzymuje 30A lekko. My potrzebujemy tylko 7.4 i to na 2 ogniwa.

Reguła kciuka mówi że prąd dostarczony przez 2 ogniwa to 80% sumy prądów poszczególnych ogniw. Czyli koło 4A na ogniwo. Da się zrobić używając ICRów.

Ważne jest aby ogniwa miały jak najbardziej zbliżony poziom zużycia. 2 Ogniw zawsze używamy razem nie mieszamy zużytych ogniw z nowymi !

Jakie ogniwa do moda ? Tylko najlepszej jakości – Samsung Panasonic LG Sanyo Sony.

Przykład 3

Samochód motor o silniku 6kW 72V.

W budowie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *